אבולוציה בזמן אמת

נהוג לחשוב כי אבולוציה היא תהליך הלוקח מאות אלפי ואף מיליוני שנים, אך למעשה המציאות מראה לנו כי זו כבר אינה האמת המדויקת
האבולוציה מצטיירת במוחנו כתהליך איטי וארוך הדורש הסתגלות של מינים שונים לתנאים הסביבתיים המשתנים וככזו הדורשת אלפי דורות עד לשינוי הניכר לעין והתאמתו של המין שעבר שינוי אבולציוני לסביבה החדשה שלו.
מסתבר כי אבולוציה במינים מסוימים מתרחשת מהר מאוד, אפילו לנגד עיננו וכי יש לה השפעה עצומה על חיינו.

את אותה אבולוציה המתרחשת לנגד עיננו באופן מהיר ובזמן אמת ניתן למצוא בתוך גופנו.
אנו נושאים מיליארדי חיידקים והם עוברים תהליך אבולוציוני, משתנים ומשתכללים במהירות עצומה.
חיידקים אלו לעיתים פולשים אל גופנו מבחוץ ומצליחים להתחמק ממערכת החיסון שלנו.
כמו כן, פעמים רבות הם מצליחים להתגבר על תרופות אנטיביוטיות שאנו נוטלים והופכים לעמידים להן וחסינים יותר.

כאשר אנו מדברים במושגים של אבולוציה התיאוריה של "החזק שורד" כבר איננה מדויקת ויותר נהוג לחשוב כי "מי שהתאים עצמו לסביבה המשתנה שורד". יכולתו של מין מסויים וחוזקו נמדדת ביכולות שלו להתאים עצמו בצורה הטובה ביותר לשינויים שהתרחשו בסביבתו.
תוך הבנת נושא זה, ניתן לבחון את השינויים המבצעים חיידקים כתגובה לתרופות אנטיביוטיות שונות הניתנות ולראות כיצד האבולוציה מתרחשת ממש לנגד עיננו.
בעקבות השינויים האבולוציוניים המתרחשים אצל החיידקים כתגובה לתרופות, אנו יכולים לצפות מראש את מהלכיהם ובעקבות כך לייצר תרופות מתאימות יותר או קומבינציות המאפשרות שימוש יותר יעיל ומהיר במתן הטיפול התרופתי ובראשן ייצור תרופות שאינן יוצרות עמידות אצל החיידקים.

מחקר אבולוציוני המתרחש לנגד עיננו ובזמן אמת מאפשר לנו לצפות בעתיד עוד בזמן ההווה ולהיערך אליו בצורה הטובה ביותר.
ניתן לראות בכך את אחד ההישגים החשובים ביותר לרפואה, על ידי טיפול ממוקד בזמן אמת ובאופן יעיל,
זהו שימוש באבולוציה לטובתנו ולשיפור הבריאות שלנו בצורה שתגרום לנו להיות מתאימים יותר לסביבה המשתנה שלנו כבני אדם, בצורה הטובה ביותר.

פרופ' רועי קישוני בעל תואר ראשון בפיזיקה ובמתמטיקה מהאוניברסיטה העברית, דוקטורט בפיזיקה מאוניברסיטת תל אביב, עבר לתחום הביולוגיה במהלך הפוסט דוקטורט שלו באוניברסיטת פרינסטון ולאחר מכן הצטרף לביה"ס לרפואה באוניברסיטת הרווארד, שם קודם במהרה לפרופסור מן המניין וזכה למענקים ולפרסים רבים על מחקריו כפיזיקאי בביה"ס לרפואה בהרווארד.
פרופ' קישוני מתעניין וחוקר בעלייה החדה בעמידות של חיידקים לאנטיביוטיקה ופיתח שיטות חדשניות ומודלים מתמטיים לבחינת התופעה.
המעבדה של קישוני גילתה קומבינציות של תרופות הגורמות לאיבוד העמידות של החיידקים לאנטיביוטיקה ובכך לטיפול יעיל ומוצלח בחיידקים שונים ומניעת הסתגלותם לתרופות הניתנות.