העתיד הגדול של הננוטכנולוגיה

העתיד הגדול של הננוטכנולוגיהננומטר היא יחידת מידה המציינת את מיליארדית המטר – מטר המחולק למיליארד חלקים השווים זה לזה בגודלם

בעקבות מחקרים רבים שנעשו על חומרים בקנה מידה ננומטרי התגלו כי בחומרים בקנה מידה כה קטן קיימות תכונות ותופעות ייחודיות. 

העתיד הגדול של הננוטכנולוגיהננומטר היא יחידת מידה המציינת את מיליארדית המטר – מטר המחולק למיליארד חלקים השווים זה לזה בגודלם. 

ננוטכנולוגיה היא שם כולל לטכנולוגיות המגיעות מתחומי מחקר רבים ומגוונים, החוקרים את תכונותיהם של חומרים בגדלים שבין ננומטרים בודדים לעשרות ננומטרים. בעקבות מחקרים רבים שנעשו על חומרים בקנה מידה ננומטרי התגלו כי בחומרים בקנה מידה כה קטן קיימות תכונות ותופעות ייחודיות.

תכונות ותופעות ייחודיות אלו כגון חוזק החומר והמוליכות החשמלית שלו הנחקרים בקנה המידה של ננומטר, מאפשרים לייצר חומרים משופרים ובעלי תכונות הרצויות לנו מאותם החומרים בהם אנו משמתשים בהם כיום ולהתגבר על מכשולים ובעיות הקיימים בחומרים שונים באופן טבעי, כמו גם על פגמים טבעיים המחלישים את מבנה החומר וגורמים למוליכות חשמלית נמוכה יותר בחומרים המוכרים לנו.
חקר חומרים בקנה מידה ננומטרי נוגע בתחומי המדעים השונים כגון פיזיקה, הנדסת חשמל, כימיה וביולוגיה מולקולרית ובשנים האחרונות המחקר והידע הוליד פיתוח של ננוטכנולוגיות בתחומי הרפואה, הרכיבים האלקטרוניים, זיהוי חומרי נפץ, אנרגיה, ביטחון, מובייל ובתחומים רבים נוספים.

מדי שנה אנו עדים לעלייה ניכרת בכמות המחקרים ופיתוח ננוטכנולוגיות ברחבי העולם וכמו בתחומים רבים (למשל היי טק), גם כאן מדינת ישראל נחשבת למובילה ופורצת דרך.

מוסדות אקדמיים שונים בארץ ובמיוחד הטכניון חוקרים את התחום ומעודדים פיתוח ננוטכנולוגיות ויצירת שיתופי פעולה עם חוקרים וחברות שונות מרחבי העולם.

פעם בשנה מתקיים כנס ננו-ישראל המארח חוקרים מרחבי העולם, המציגים חידושים ופיתוחים בתחומי הננו-מדעים השונים. הכנס מהווה במה להצגת חידושים והזדמנויות עסקיות לשיתופי פעולה בינלאומיים בתחומי הננו-אלקטרוניקה, ננו-ביו, ננו-רפואה ועוד.

ניתן למצוא בישראל מדענים, מחקרים ופיתוחים שונים בתחומי הננו-מדעים העוסקים בזיהוי ובידוד גנים סרטניים, שחרור תרופות באופן ממוקד וביו-חיישנים המנטרים על מערכות שונות בגוף.

בנוסף, גם בתחום הביטחוני ניתן לראות שימוש הולך וגובר בננוטכנולוגיות המיועדות לחיזוק חומרים הקיימים, ציפוי משטחים ושיפור המוליכות החשמלית.

בישראל כיום קיימות כ-40 חברות הפועלות בתחומי המחקר ופיתוח ננוטכנולוגיות, ישראלים רבים גם עובדים עם חברות שונות ברחבי העולם ומדי שנה מתווספים חוקרים חדשים לתחום כבוגרי המוסדות האקדמיים השונים ובמיוחד הטכניון.

לאור נתונים אלו, ישראל נמצאת ושומרת על מקום גבוה בתחומי הננו- מדעים וניתן רק לצפות כי מעמדה יישמר כמובילה בתחום הננוטכנולוגיה ביחס לשאר מדינות העולם.