רוחות ושדים לטיפול בסרטן

כיום הודות להתפתחות הרפואה אחוזי ההחלמה ממחלת הסרטן נמצאים בעלייה מתמדת, אך עדיין הטיפול במחלת הסרטן כרוך לרוב במתן תרופות חזקות המשפיעות בין היתר על כל חלקי הגוף ולא רק על הגידול הסרטני

בכדי להפוך את הטיפול ליעיל יותר וממוקד יותר היה קיים צורך בפיתוח מערכת הובלה לתרופה שתוביל אותה בצורה ממוקדת אל הגידול ותשחרר אותה בצורה מבוקרת וממושכת.לקריאת המשך המאמר לחצו על הכותרת

כיום הודות להתפתחות הרפואה אחוזי ההחלמה ממחלת הסרטן נמצאים בעלייה מתמדת, אך עדיין הטיפול במחלת הסרטן כרוך לרוב במתן תרופות חזקות המשפיעות בין היתר על כל חלקי הגוף ולא רק על הגידול הסרטני.
בכדי להפוך את הטיפול ליעיל יותר וממוקד יותר היה קיים צורך בפיתוח מערכת הובלה לתרופה שתוביל אותה בצורה ממוקדת אל הגידול ותשחרר אותה בצורה מבוקרת וממושכת.
 
במטרה לפתח תרופה ממוקדת, פותחה במעבדה מערכת חדשנית וחכמה היודעת לזהות את מרבית הגידולים ולהתמקד בהם, תוך גרימת נזק מועט יותר לשאר מערכות הגוף.
המערכת מבוססת על וסיקולות ננומטריות הבנויות ממברנות של תאי גזע בוגרים. תאי גזע אלו מתבייתים על הגידול הסרטני ונחשבים ל"תאים שקטים" – כאלו שאינם מעוררים את מערכת החיסון.
מערכת זו הבנויה מממברנות אלו ומכילה תרופות אנטי סרטניות יכולה להתביית על הגידול בלבד ולהעביר באופן ישיר וממוקד את התרופה לתאי הסרטן.
 
מניסויים שנערכו בבעלי חיים החולים בסרטן הפרוסטטה נראה כי אכן מערכת ההובלה שפותחה מתבייתת על הגידול הסרטני, מעבירה את התרופה האנטי סרטנית לתא הסרטן ומונעת את המשך גידולו.
כמו כן, התוצאות מניסויים אלו הראו כי מערכת ייחודית זו אינה פוגעת באיברים אחרים ואינה מעוררת את מערכת החיסון.
היתרון במערכת זו על פני מערכות אחרות שהיא ייעודית וממוקדת בזכות המרכיבים הממברנאליים שלה ומכיוון שאינה דורשת הנדוס של מולקולות מטרה שיאפשרו את זיהוי הגידול הסרטני וההיצמדות אליו.
יתרון נוסף של מערכת זו היא חוסר האימונוגניות שלה, מה שעשוי להפוך אותה לפלטפורמה אוניברסלית ללא צורך להתאימה לכל חולה.
 
אם בעבר רק יכולנו לחלום על פתרון ותרופה למחלת הסרטן, בזכות מחקרים וניסויים אלו ייתכן כי בעתיד הקרוב נזכה לתרופות מתקדמות לטיפול במחלה, בצורה שבה גם המערכות השונות ואיברים בגוף לא ייפגעו ורמת הסבל ותופעות הלוואי הנגרמות מנטילת תרופות אלו יקטנו בצורה משמעותית.
 
פרופ' מרסל מחלוף בוגרת היחידה לביוטכנולוגיה בפקולטה להנדסה כימית שבאוניברסיטת בן גוריון, הצטרפה לסגל האקדמי של הטכניון לאחר פוסט הדוקטורט של בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת הרווארד בארה"ב.
מעבדתה של פרופ' מחלוף מתמקדת במחקרים יישומיים בתחום פיתוח מערכות הובלה ממוקדות של תרופות וחומצות נוקלאיות לטיפול בסרטן, הנדסת רקמות של כלי דם ותרפיה גנטית.
בנוסף, פרופ' מחלוף היא ראש היחידה הבין תחומית לביוטכנולוגיה וסגן דיקן הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון.
פרופ' מחלוף חברה באירגונים רבים ובעלת מעל 60 פרסומים מדעיים, פרקים בספרים ופטנטים.